hazard-herald.com

Winners announced for county science fair

Bailey Richards
Staff Reporter

9 months 1 days 11 hours ago |4 Views | | | Email | Print

The Perry County Science Fair took place on Oct. 9.


Each school has their own science fair and sends the winners to the district science fair. Perry County Schools had 110 students from across the district who participated in the science fair this year.


These students work hard on these entries, sometimes taking weeks to gather data and document their science fair project. They create a display and keep a journal to show what happens daily as they work on their project.


The winners of the 2011 Perry County District Science Fair are:


• Group 1


1st place-Jakup Hall—Leatherwood


2nd place-Dylan Carroll—Robinson


3rd place-Shawnibeth Smith—Buckhorn


• Group 2


1st place-Gage Feltner—A.B. Combs


2ND place-Lacyn Hylton—Dennis Wooton


3rd place—Allie Smith—Willard


• Group 3


1st place-Gatlin Vanover—Robinson


2nd place-Lucas Gibson—Willard


3rd place-Bryce Adams—Dennis Wooton


• Group 4


1st place-Mason McAlarnis—A.B. Combs


2nd place-Elizabeth Browning—Dennis Wooton


3rd place-Timothy Allen—Big Creek


• Group 5


1st place-Isaac Coots—Leatherwood


2nd place-Zander Baker—R.W. Combs


3rd place-Thomas Little—R.W. Combs


• Group 7


1st place Debbie Allen—Big Creek


2nd place-Taylen Hylton—Dennis Wooton


3rd place-Haley Patterson—R.W. Combs


• Group 8


1st place-E.J. Fields—Robinson


2nd place-Jackson Morgan—R.W. Combs


3rd place-Trenton Brewer—Buckhorn


• Group 9


1st place-Jody Caudill—Viper


2nd place-Ben Melton—A.B. Combs


3rd place-Madison Eversole—Big Creek


• Group 10


1st place-Jacob McDaniel—Big Creek


2nd place-Harley Combs—A.B. Combs


3rd place-Curtis Price—Willard


• Group 11


1st place—Jonah Pratt—Big Creek


2nd place—Matthew Ison—Leatherwood


• Group 12


1st place-Lauren Fugate—Leatherwood


2nd place-Nick Gibson—Willard


3rd place-Dalton Collins—Chavies


• Group 13


1st place-Makenna Kersey—Leatherwood


2nd place-Kendall Pollard—Robinson


3rd place-Hannah Ashley—Chavies


3rd place-Haley Caldwell—Willard


• Group 14


1st place-Joshua Noble—Buckhorn


2nd place-Maddie Gross—Big Creek


3rd place-James Noble—Buckhorn


• Category 16


1st place-Keira Powell—Buckhorn


• Category 19


1st place-Timothy Baker—Buckhorn


2nd place-Savannah McIntosh-Buckhorn


3rd place-Samantha Eversole—Buckhorn


District officials thanked all the judges from the schools, Perry County Family Resource Centers, the Perry County Health Department, and the U.K. Extension Office.

Comments

comments powered by Disqus

Weather

Sponsored By:

Local Gas Prices

Lowest Gas Prices in Hazard
Hazard Gas Prices provided by GasBuddy.com

Featured Business